"Matematyczna bombonierka" najlepszą polską książką popularnonaukową

Dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami nagrody "Złota Róża" Festiwalu Nauki 2016 za najlepszą polską książkę popularnonaukową. Najlepszą, czyli taką, która nie tylko upowszechnia wiedzę naukową, ale wyróżnia się jednocześnie wybitną formą literacką. Organizatorami konkursu o nagrodę Złotej Róży są redakcja miesięcznika „Nowe Książki” i Festiwal Nauki w Warszawie.

 

Dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda w książce "Matematyczna bombonierka - wielka księga zagadek" zawarli wiele ciekawostek związanych z matematyką. Książka kusi bogactwem tematyki i formy. Autorzy, zwracając uwagę na tę różnorodność, piszą we wstępie:

„Z czekoladkami w bombonierkach jest tak, że jednemu bardzo smakuje akurat pewna konkretna czekoladka, a drugiemu zupełnie inna. Jedne czekoladki przyciągają atrakcyjnym wyglądem, inne wyszukanym smakiem, a jeszcze inne ze względu na swoją specyfikę zyskują nasze uznanie po jakimś czasie. Tu też zapewne Czytelnicy będą się różnić opiniami na temat, które hasła są bardziej interesujące, a które mniej. Chcielibyśmy jednak, by każdy znalazł w książce coś, co mu się choć trochę spodoba...”

Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda są absolwentami studiów matematycznych na UJ, tutaj również uzyskali doktoraty. Obok pracy naukowej od ponad 25 lat zajmują się szeroko pojętą popularyzacją matematyki. Za osiągnięcia w tej dziedzinie otrzymali Wielką Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Samuela Dicksteina (1995) i Nagrodę Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006). Książki "Bezmiar matematycznej wyobraźni" oraz "Diamenty matematyki" zostały uznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularnonaukowe polskich autorów opublikowane w latach 1195-1998 i wyróżnione nagrodą im. Hugona Steinhausa.

 

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411421,matematyczna-bombonierka-najlepsza-polska-ksiazka-popularnonaukowa.html

Data opublikowania: 05.10.2016
Osoba publikująca: Piotr Kamiński