Wykłady Persiego Diaconisa i Mathematics Summer Institute 2017

Persi Diaconis z Uniwersytetu Stanforda wygłosi cykl sześciu wykładów „Matematyka tasowania kart” w trakcie konferencji CNRS-IMPAN Mathematics Summer Institute CNRS-IMPAN Mathematics Summer Institute, która odbędzie się w dniach 2-9 lipca br na naszym wydziale, organizowanej m.in. przez prof. Szymona Peszata z Instytutu Matematyki UJ. Wykłady odbędą się w sali nr 0094. Rejestracja nie jest wymagana, wykłady mają charakter otwarty, zapraszamy także studentów.

Persi Diaconis rozpoczął swoje niezwykłe życie zawodowe od nauki gry na skrzypcach w słynnej Juilliard School of Music and Drama, zaś później występował w cyrku jako magik. Następnie doktoryzował się w roku 1974 na Uniwersytecie Harvarda. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych probabilistów na świecie.

W ramach konferencji planowany jest także cykl wykładów Sergeya Bobkova z Uniwersytetu Minnesota znanego ze swoich wyników dotyczących nierówności izoperymetrycznych, logarytmicznej nierówności Sobolewa, nierówności Poincarégo oraz nierówności entropijnych.

 

Data opublikowania: 26.06.2017
Osoba publikująca: Agnieszka Dudek