Uniwersytet Jagielloński najlepszy wśród drużyn z Polski w konkursie International Mathematics Competition

W dniach 22-28 lipca odbyła się 25. edycja konkursu IMC (International Mathematics Competition for University Students) organizowanego przez University College London oraz American University in Bulgaria. W konkursie wzięło udział łącznie 351 uczestników z ponad 110 uniwersytetów. Uniwersytet Jagielloński wyprzedził wszystkie drużyny z Polski (UW, UAM, UMK, AGH). Uniwersytet reprezentowało czterech studentów: Konrad Deka zdobył 38-40 lokatę i nagrodę pierwszego stopnia, Jan Gwinner 61-68 lokatę i także nagrodę pierwszego stopnia, natomiast Krzysztof Maziarz i Tomasz Wawak lokaty odpowiednio 83-86 oraz 101-106 i nagrody drugiego stopnia. Drużynowo Uniwersytet Jagielloński zdobył dwunaste miejsce (na 70).

Konkurs zwyciężyli uzyskawszy Grand First Prize Daniel Klyuev z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego (97 punktów, pierwsza lokata) oraz Christian Bernert z Uniwersytetu w Getyndze (96 punktów, druga lokata) znacznie wyprzedzając wszystkich swoich konkurentów.

Warto zwrócić uwagę, że konkurencja na konkursie IMC jest co roku większa. Przed kilkunastu laty głównymi rywalami były Uniwersytety z Moskwy, Petersburga, Kijowa, Warszawy i Budapesztu. Obecnie bardzo silne reprezentacje to także narodowa reprezentacja Izraela, reprezentacje niektórych uniwersytetów niemieckich, reprezentacja Erywania, a także startująca po raz pierwszy w tym roku reprezentacja Scuola Normale Superiore w Pizie.

Indywidualnie wśród reprezentantów Polski najlepszy wynik uzyskał Piotr Pawlak (lokata 14-17), samotny reprezentant Uniwersytetu Gdańskiego, Grzegorz Adamski z Poznania (lokata 22-23) oraz Kamil Rychlewicz z Warszawy (lokata 26-28); kolejny był już Konrad Deka (lokata 38-40) z Krakowa. Zwycięstwo drużynowe UJ zawdzięczamy wyrównanemu poziomowi jej reprezentantów.

Więcej informacji o konkursie, w tym pełne wyniki oraz treści i rozwiązania zadań, można znaleźć tutaj.

Studenci biorą udział w projekcie "Programiści przyszłości 2.0" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział studentów w konkursie został sfinansowany ze środków tego grantu.

Data opublikowania: 30.07.2018
Osoba publikująca: Agnieszka Dudek